KB

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, recepty 3

PRVNÍ ČÁST ČLÁNKU ZDE      DRUHÁ ČÁST ČLÁNKU ZDE      TŘETÍ ČÁST ČLÁNKU ZDE

Připravte si těstoviny, sorbet a jídlo pro děti za méně než pár minUT

Sana Juicer EUJ-707 není jen odšťavňovač. V novém videu vám ukážeme řadu dalších možností, jak ho využít. Připravili jsme pro vás také přehledné shrnutí.

Podívejte se na video

Nejspíš už víte, že Sana Juicer EUJ-707 neslouží jen k výrobě ovocných a zeleninových šťáv. Podívejte se proto na naše video, kde uvidíte jednoduchý postup, jak si všechny zmíněné dobroty připravit.

Pokud se vám automaticky nezobrazí české titulky, můžete je aktivovat klepnutím na ikonu ve tvaru obálky, kterou najdete na liště pod videem. Níže v článku vás potom čeká malé shrnutí všech možností přípravy potravin s odšťavňovačem Sana EUJ 707.

Dětská výživa

Jednoduše vyměníte odšťavňovací síto za homogenizační pouzdro a poté naládujete plnicí trubici odšťavňovače předem uvařeným masem a zeleninou. Zhruba za minutu máte dětskou výživu v konzistenci šťouchaných brambor. Pokud byste chtěli docílit hladší konzistence, použijte také nástavec pro zmrzlinu a ořechová másla.

Zkuste kombinaci vařených brambor, mrkve, celeru a kuřecího nebo krůtího masa.

 

Přesnídávka

Při přechodu dítěte z tekuté stravy na pevnou využijete přístroj skutečně na maximum. Kromě příkrmů v něm stejně snadno připravíte i ovocné přesnídávky plné vitamínů. Nejlepší na tom je, že odšťavňovač je tak tichý, že ho můžete používat, i když dítě zrovna spí.

Vyzkoušejte přesnídávku z kiwi, jahod, banánu, jablka a hrušky.

Oříšková másla

Burákové i jiná oříšková másla jsou velmi dobrá a zároveň zdravá. Samozřejmě hlavně tehdy, když si ho připravíte doma bez přidaného cukru a “éček”. Stačí vám k tomu opražené arašídy a arašídový olej. Obejdete se i bez oleje, pak ale musíte buráky nechat projet přístrojem zhruba čtyřikrát.

Smíchejte v misce ořechy (máslo lze připravit nejen z arašídů, ale i z kešu nebo vlašských ořechů) s olejem a zbytek už nechte na přístroji. Je-li výsledná hmota příliš tuhá, přidejte ještě trochu oleje nebo projeďte pastu odšťavňovačem vícekrát, dokud nebude mít požadovanou konzistenci. Výsledné máslo můžete také ochutit medem.

Lisování oleje

Pro výrobu ořechových másel si ale snadno vyrobíte i vlastní olej. Je to možné díky novému nástavci pro lisování oleje, který zpracovává lněná, sezamová, dýňová a slunečnicová semínka. Do másla můžete ale přidat i klasický slunečnicový olej, nemusíte mít hned arašídový nebo vlašský. S domácím lisováním ovšem máte jistotu, že je váš olej čerstvý a plný vitamínů. Ten je potom vhodný pro rychlou spotřebu, protože právě tehdy má maximum nutričních hodnot.

Nelisujte olej do zásoby ani ho nepoužívejte na vaření - byla by ho škoda! Přidávejte ho do pokrmů až poté, co je sundáte ze sporáku.

Těstoviny

K modelu Sana Juicer EUJ-707 dostanete tři nástavce, se kterými připravíte špagety, široké a vlasové nudle téměř lusknutím prstu - to je za méně než minutu!

Smíchejte 200 g mouky, 2 vejce a špetku soli. Uhnětené těsto rozdělte na tři malé válečky, vložte do přístroje a je to!

Mandlové mléko

Příprava oblíbené veganské suroviny není vůbec složitá - zabere vám zhruba 5 minut. Neoloupané mandle musíte předem alespoň na 8 hodin namočit do vody. Při samotné výrobě mléka je nasypete do přístroje a výsledkem prvního zpracování bude trochu šťávy a více drti.

Ve druhé fázi smíchejte získanou drť s vodou, aby vznikla směs podobná ovesné kaši. Na 200 g mandlí použijte zhruba sklenici a půl vody. Směs znovu dejte do odšťavňovače a mandlové mléko je hotové!

Při výrobě mandlového mléka používáme běžné odšťavňovací síto, nikoli homogenizační pouzdro, jako je tomu v případě přípravy ostatních potravin.

Sorbet

Nejlepší a nejzdravější letní osvěžení opět připravíte za méně než minutu. Stačí vytáhnout z mrazáku mražené ovoce (a musí být opravdu zmrzlé, jinak místo sorbetu získáte kaši) a hodit ho do přístroje.

Velké kusy zmrzlého ovoce (například celé jahody) vhazujte pomalu, jinak byste mohli přístroj zahltit. Hotový sorbet můžete dochutit medem.

I mrkvička bude chutnat. Dostaňte do dětí vitamíny pomocí šťáv

Banány nejím a brokolice je fuj. Kolikrát jste už něco podobného od budoucnosti národa slyšeli? S ovocem to ještě jakž takž jde, ale vyjednávání o zelenině často končí neúspěchem. Přitom stačí tak málo - barevné šťávy a mražené sorbety přilákají i nejzatvrzelejšího malého odpůrce vitamínů.

Kolik ovoce a zeleniny dávat dítěti?

Podle posledních výzkumů až 80 % českých dětí nejí dostatek zeleniny. Podívejte se, jaké jsou optimální dávky ovoce a zeleniny pro různé věkové kategorie dětí:

 • Miminka do 1 roku by měla sníst cca 100 g ovoce a stejné množství zeleniny v několika dávkách během dne.
 • Pro batolata od 1 roku do 3 let je ideální porce 100-120 g ovoce a 100-180 g zeleniny ve 2 dávkách.
 • Dětem od 3 let odborníci doporučují dvě porce ovoce a tři porce zeleniny na den.

Aby tedy dítě dostalo správné množství vitamínů, mělo by mít ke každému hlavnímu jídlu porci zeleniny a na svačinu ovoce. Jedno jablko za den tak rozhodně nestačí.

Nedělejte z dětí hlupáky

Zelenina je první věcí, kterou děti ochutnají po mateřském mléku. V podobě příkrmů většinou vypadá jako nevábná kaše bez jakéhokoli koření a není se co divit, že se dětem brzy omrzí.

Internet se proto hemží návody, jak ovoce a zeleninu před dítětem schovat do jídla tak, aby to nepoznalo. Když se tento podvod provalí (a někteří rodiče ho sami hrdě oznámí), dítě většinou získá k zelenině ještě větší odpor a navíc rodičům přestane důvěřovat.

Právě chování rodičů přitom vztah dětí k ovoci a zelenině významně ovlivňuje. Do konzumace je nenuťte, nevymýšlejte na ně fígle a raději se snažte udělat ovoce a zeleninu zábavnější.

Odšťavněné vitamíny jsou zkrátka zábavnější

Děti rády pomáhají v kuchyni a příprava ovocných a zeleninových koktejlů je pro ně mimořádně lákavá. Házení plodů do odšťavňovače milují a barevné šťávy jsou pro ně velmi atraktivní. V této formě do sebe bez mrknutí oka dostanou i pomeranč, se kterým se jinak nerady patlají.

Kromě toho kvalitní odšťavňovače jako třeba Sana Juicer EUJ-707 umí připravit i sorbety a zmrzlinu. Brokolicovo-květáková vám asi neprojde, ale spousta jiných kombinací ano. My pro vás máme tipy na tři výborné koktejly, které si s dětmi můžete připravit:

Dětská piňa colada (2 porce)

 • polovina ananasu
 • 1 jablko
 • 2-3 lžíce kokosového mléka
 • 1 pomeranč
 • 1 banán

Ananas, pomeranč a banán oloupejte, jablko omyjte a vše nakrájejte na menší kusy. Střídavě vhazujte do odšťavňovače. Do hotového nápoje přidejte kokosové mléko a zamíchejte.

Mražený meloun

 • polovina žlutého melounu
 • 1 porce pomerančové ledové tříště

Nejdříve si připravte ledovou tříšť – odšťavněte 1 velký pomeranč a v mělké nádobě smíchejte se 100 ml vody. Nádobu uložte do mrazáku, po hodině vyndejte a rozmíchejte. Vraťte do mrazáku na další půl hodinu a poté znovu promíchejte již hotovou tříšť. Dejte jednu naběračku tříště do sklenice a zalijte šťávou ze žlutého melounu.

Čokoládové banány

 • 2 vyzrálé banány
 • 1 pomeranč
 • 75 ml jogurtu nebo kopeček čokoládové zmrzliny s trochou mléka
 • nastrouhaná čokoláda

Kdo má odšťavňovač Sana Juicer EUJ-808, bude mít přípravu jednodušší. Do plnící trubice totiž můžete nalít jogurt i zmrzlinu a nechat je s pomerančovo-banánovou šťávou promíchat ještě předtím, než hotový drink vypustíte do sklenice.

Pokud máte jiný odšťavňovač, odšťavněte oloupané banány a pomeranč. Jogurt či zmrzlinu pak přimíchejte až ve sklenici nebo dejte spolu se šťávou na chvíli do mixéru. Nakonec nastrouhejte na hladinu čokoládu podle chuti. 

Detox podle medvěda: využijte jarní rostliny na maximum

Pampeliškový med, kopřivový špenát, pesto z medvědího česneku - to známe všichni. Z volně rostoucích jarních rostlin si ale můžete připravit i výborné šťávy a koktejly. Poradíme proč a jak.

Detox

Venku svítí tráva sytě žlutými pampeliškami a na každém rohu narazíte na prodejce medvědího česneku.

Doporučujeme se na ně spolehnout zejména těm, kteří si nejsou jistí, zda by medvědí česnek rozeznali od jedovatých konvalinek. Kopřivu si sice nespletete, ale chce to trochu opatrnosti při trhání.

V každém případě si s sebou na příští procházku vezměte košík nebo látkovou tašku a přineste si domů zásobu pampelišek, kopřiv a medvědího česneku.

Pampelišku zužitkujete celou

Smetánku lékařskou zná většina lidí pod názvem pampeliška. Výrazná rostlina je v České republice plevel, a tak nehrozí, že byste ji na loukách museli složitě hledat. Zpracovat můžete kořen na mouku, květy na med a z listů odšťavníte šťávu plnou cenných látek:

 • vitamíny A, B, C, D
 • betakaroten
 • draslík, křemík a vápník
 • 2x vyšší obsah železa než špenát

Při odšťavňování počítejte s tím, že listy chutnají lehce nahořkle, zhruba jako čekanka. Nejvhodnější jsou proto ty mladé, které mají jen malý obsah “mléka”. Za pampeliškový džus vám poděkují zejména ledviny, játra i pleť. Vyhnout by se jí naopak měly těhotné ženy!

Nenechte se odradit žahnutím

Kopřivu stejně jako pampelišku nepřehlédnete a pokud náhodou ano, upozorní na sebe sama žahavými listy. Když je s pomocí rukavic otrháte, můžete si připravit nejen populární špenát nebo čaj, ale i šťávu. Do těla tak dostanete spoustu prospěšných látek:

 • vitamíny B, C
 • karoten a chlorofyl
 • draslík, hořčík, železo
 • 2x více proteinů než mají sojové boby

Kopřiva je známá především pro své detoxikační a antiseptické účinky. Skvěle se tak hodí pro jarní očistu - čistí krev, podporuje trávení a činnost střev. Na jaře vás doslova nakopne a zároveň ochrání před viry.

S detoxem se inspirujte u medvědů

Medvědí česnek najdete v lužních a listnatých lesích a svými listy nápadně připomíná konvalinku. Bezpečně ho poznáte podle česnekové vůně, která je pro něj typická stejně jako vysoký obsah zdraví prospěšných látek:

 • vitamíny A, B, C
 • železo, zinek, hořčík, vápník
 • vysoký obsah jódu

Svůj název dostal podle toho, že ho údajně po zimě pojídají medvědi, aby si pročistili žaludek, střeva a krev. A medvědi skutečně vědí, co dělají - kromě těchto účinků medvědí česnek chrání i před viry a bakteriemi a zabraňuje kornatění cév.

3 tipy na jarní šťávy

S detoxem se můžete inspirovat u medvěda, s tipy na jarní šťávy zase u nás. Fantazii se ale meze nekladou a proto se těšíme na vaše recepty.

Pro odšťavňování listové zeleniny a bylinek jsou nejlepší dvouhřídelové odšťavňovače, skvělých výsledků dosáhnete i se šnekovými.

Zeleno-žlutý detox

 • 1 hrst mladých listů pampelišky
 • 2 stonky řapíkatého celeru
 • 1/2 okurky
 • 1 zelené jablko
 • 1/2 citronu

Tropická kopřiva

 • 1 hrst listů kopřivy
 • 1 cm kousek zázvoru
 • 1/3 ananasu
 • 1 hruška

Medvědí jaro

 • 2-3 listy medvědího česneku
 • 1 hrnek cherry rajčátek
 • 1 červené papriky kapie
 • 1 malá hrst kadeřavé petržele

Jak na chutnou rybízovou šťávu a marmeládu bez zrníček

Kyselá dobrota pro vaše zdraví: připravte si rybízovou šťávu a marmeládu bez zrníček

Červený rybíz není jen zdraví ale také velmi osvěžující, díky jeho kyselé chuti. A právě teď roste snad všude! 

Jak na rybíz bez zrníček

Jestli je pro vás kyselost červeného rybízu nepřekonatelnou překážkou, vyzkoušejte sladší bílý. Co se týče zpracování, jednoznačnými favority jsou domácí rybízová šťáva a rybízová marmeláda.


Možná máte skvělý recept na rybízovou marmeládu, ale neděláte ji, protože vás dopředu odrazuje odstraňování zrníček. V takovém případě pro vás máme skvělý tip. Zapomeňte na svařování a následné pasírování rybízu přes cedník – místo toho ho jednoduše odšťavněte s pomocí odšťavňovače Sana 808.


Tento nejlepší odšťavňovač rybízu, rakytníku a dalších bobulovin zrníčka zcela odstraní a z čisté šťávy si pak už snadno uděláte marmeládu bez nich. Odšťavňovač navíc zvládne rychle zpracovat i velké množství plodů, takže vám usnadní práci.

Rybíz a zdraví

Na rozdíl od jahod, které miluje téměř každý, má rybíz celou řadu odpůrců. Může za to jeho kyselá chuť a také malá zrníčka. Právě ta snižují oblibu i jinak sladké rybízové marmelády.

Takový přístup si ale rybíz nezaslouží. V každé bobulce je totiž tolik vitamínů a dalších látek, že je s podivem, že se tam vůbec vejdou. Jen namátkou:

 • Vitamín C - jedna bobulka obsahuje až 2 mg, dejte si jich 40 a pokryjete doporučenou denní dávku.
 • Vitamín P (rutin) - podporuje cévní systém.
 • Vitamín B - posiluje nervy, vlasy i kůži.
 • Beta-karoten a antioxidanty - v těle se mění na vitamín A a posilují tak zrak a imunitu..

Suma sumárum, rybíz výrazně posiluje imunitu a v sezóně (která právě teď začíná) je rychlým a levným zdrojem cenných látek. Pokouší se o vás těsně před dovolenou nachlazení? Sezobejte pár hrstí rybízu a budete jako rybička.

Rybízová inspirace pro horké dny

A jako vždy pro vás máme i recepty. Aby rybízová šťáva nebyla kyselá, a zároveň jste do ní nemuseli přidávat nezdravý cukr, zkombinujte rybíz s přirozeně sladkým ovocem. Vynikající mix vytvoří třeba s vodním melounem. Šťávu také můžete naředit sójovým či kokosovým mlékem a dosladit medem.

Bobulovka ze zahrady

 • hrnek červeného rybízu
 • hrnek malin
 • hrst máty

Rybízovka pro pokročilé

 • ½ hrnku červeného rybízu
 • 1 červená řepa

Exotické rypongo

 • hrnek rybízu
 • půl manga
 • 2 pomeranče
  

Je vám v létě horko? Ochlaďte se šťávou s mátou

Jestliže máte vůni bylinek spojenou jenom s horkými čaji v zimě, o hodně přicházíte. Právě v létě má máta i meduňka největší sílu. Využijte toho a připravte si z nich skvělé studené nápoje. 

 

Čerstvé bylinky

Například dobré mojito by se bez máty určitě neobešlo. Ale bylinky se skvěle hodí i do nealkoholických nápojů. Stále víc lidí si meduňku nebo mátu přidává do vody s citronem, dělá si z nich limonádu nebo si s nimi ochucuje ovocné šťávy.

3 důvody, proč jsou šťávy s bylinkami skvělé:

1. Osvěží

Listy máty obsahují mentolovou silici, která dokáže ochlazovat. Umí skvěle vyvolat pocit svěžesti, a proto se přidává do ústních vod nebo žvýkaček.

2. Léčí

Když ještě neexistovaly průmyslové léky, lidé si vystačili s bylinkovým záhonem na zahradě. Máta například pomáhá proti křečím, je protizánětlivá a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv. Meduňka zklidňuje a podporuje dobrý spánek.

3. Chutnají

Pokud se vám klasické ovocné šťávy už trochu omrzely, s bylinkami získají nový šmrnc. Obvykle i v restauracích servírují drinky s lístky máty nebo meduňky. Okoukejte tento jejich trik a připravte si skvělé nápoje i doma.

Mějte bylinky vždy po ruce

Kde bylinky sehnat:

 • v supermarketu
 • na zahradě
 • v truhlíku za oknem

Ne každý má vlastní zahradu, ale naštěstí už v dnešní době není problém sehnat čerstvé bylinky v každém supermarketu. Květináč si donesete domů a tam podle potřeby lístky otrháváte.

Tyto bylinky jsou však určeny na spotřebu v řádu několika týdnů. Nenechávejte si je s tím, že je budete pěstovat na balkoně. Rostliny ze supermarketu obvykle začnou po čase živořit a uhynou. Na pěstování za oknem je vhodnější koupit si sazenice ze zahradnictví.

Pokud máte vlastní pozemek, jasnou volbou je pěstování na záhonu. Zvolte slunné stanoviště a meduňka i máta porostou samy, protože žádnou zvláštní péči nepotřebují. Spíš si časem dejte pozor, aby nevytlačily ostatní rostliny.

Jak odšťavňovat bylinky?

Pokud chcete odšťavňovat bylinky ve velkém a po celý rok, ideálním pomocníkem je dvouhřídelový odšťavňovač Angel Juicer. Kromě ovoce a zeleniny s ním zvládnete vylisovat nejen bylinky, ale i titěrné jehličí a různé výhonky.

Nebo chcete odšťavňovat vždycky jen pár lístků, aby vám ovoněly a osvěžily váš letní drink? Pak vám postačí jakýkoli šnekový odšťavňovač, ideálně horizontální.

Recepty na osvěžující koktejly

S bylinkami můžete bez obav experimentovat. Pokud však nevíte, kde začít, připravili jsme pro vás 3 osvědčené recepty, které vás v létě příjemně osvěží.

Okurkovo-jahodový ochlazovák

 • ½ okurky
 • 2 hrsti jahod
 • ½ limetky
 • 4 lístky máty

Melounová rebarbora

 • 1 výřez vodního melounu
 • 1 stonek rebarbory
 • 3 - 4 lístky máty

Zelené osvěžení

 • 2 zelená jablka
 • 1 kiwi
 • 4 lístků meduňky

 

Čas zahradních párty je tady! Pojďme si vylepšit šťávu něčím ostřejším

Napadlo vás někdy, že s odšťavňovačem máte doma takový malý bar? A nemáme na mysli jen juice bar. Občas je potřeba si ten život taky trochu okořenit, něco oslavit… Zkrátka k čerstvým šťávám můžete bez obav přimíchat i nějakou tu kapku alkoholu. Horké letní večery s lehkým drinkem v ruce – to k sobě přece krásně pasuje!

Jak na koktejly?

Pro výrobu míchaných koktejlů jsou ideální vertikální odšťavňovače, které jsou vybaveny uzavíratelnou nádobou. Takže pokud máte Sana Juicer EUJ-808, přípravu drinků budete mít o to jednodušší. Zavřete výpusť, nahážete do odšťavňovače kousky ovoce nebo zeleniny, přilijete alkohol a ještě než výpusť otevřete, necháte tekutiny společně promíchat.

V případě horizontálních nebo odstředivých přístrojů smíchejte šťávu s alkoholem až ve sklenici.

2 tipy na letní alkoholické koktejly

Pokud nemáte nápad, co byste si mohli umíchat, inspirujte se našimi recepty.

Dámská jízda

Přišla kamarádka? Nebo jste sama doma a chcete si pustit romantickou komedii? Umíchejte si k tomu tenhle osvěžující drink:

 • 2 cl ginu
 • ½ okurky
 • 100 ml toniku

Do hotového nápoje přihoďte několik plátků citrónu.

Oddech pro chlapy

Ananas i mango jsou trochu říznější chuti a kapka světlého rumu je skvěle doplní.

 • 2 cl světlého rumu
 • ½ ananasu
 • 1 mango

Aby to dětem nebylo líto…

Při letních sešlostech se snadno najde příležitost k přípitku. Děti si ale taky chtějí připít! Umíchejte jim proto něco speciálního, aby si měly čím ťuknout. 

Dětský sekt

 • 150 g hroznového vína
 • 2 pomeranče
 • ½ citronu
 • 100 ml perlivé vody

Recept je na 2 porce.

Máte taky nějaký super recept? Napište nám ho třeba na náš Facebook. 

Osvěžte se banánovým sorbetem a domácí zmrzlinou

Pokud už jste někdy odšťavňovali banány, pak už asi víte, že to moc nejde. Místo šťávy získáte spíš kaši, která odchází otvorem pro odpadní drť. S horizontálním odšťavňovačem ale můžete z banánů připravit úžasný sorbet nebo zmrzlinu. Právě teď v létě je nejvyšší čas to zkusit.

 

Proměňte kuchyni ve zmrzlinářství

Zmrzlinu nebo sorbet zvládne většina horizontálních odšťavňovačů, protože v jejich vybavení je obvykle homogenizační pouzdro. Kdo má tedy doma Sanu 707 nebo třeba Omegu 8224, může je kromě odšťavňování využít právě na výrobu sorbetu a zmrzliny, nebo i dětských přesnídávek, oříškových másel a těstovin.

Když se pustíte do výroby domácího sorbetu a zmrzliny, má to hned několik výhod:

 • bude to rychlé,
 • bude to levné,
 • ve zmrzlině nebudou žádné nežádoucí přísady
 • a můžete sníst víc, než obvykle, protože domácí sorbet neobsahuje tolik kalorií.

Lehký banánový sorbet

I když si chcete udržet štíhlou postavu, neznamená to, že se musíte v létě vzdát zmrzliny. Nahraďte jí sorbetem, jehož jedinou surovinou je pouze ovoce. Na 1 porci banánového sorbetu postačí 1 hodně zralý banán. A bude chutnat i dětem.

Postup přípravy:

 1. Nakrájejte banán na kolečka a rozložte na talíř nebo menší plech vyložený pečicím papírem.
 2. Dejte do mrazáku na 2 až 3 hodiny.
 3. Vložte do odšťavňovače homogenizační pouzdro a postupně vkládejte zmrzlý banán.
 4. Vzniklý sorbet rozmělněte vidličkou.
 5. Kopečkovací lžící na zmrzlinu naservírujte sorbet do misky.

Tip: Příště s banánem zhomogenizujte i několik jahod nebo přidejte šťávu z půlky citronu.

Poctivá smetanová zmrzlina

Druhý recept už tak dietní není, ale určitě je lepší, než přeslazené nanuky nebo ošizené polárkové dorty z obchodu.

Ingredience:

 1. 300 g banánů
 2. šťáva z 1 citronu
 3. med nebo javorový sirup
 4. ½ lžičky vanilkového cukru
 5. 50 ml plnotučného nebo polotučného mléka

Postup přípravy:

 1. Banány nakrájejte na silnější kolečka a rozložte na talíř nebo menší plech vyložený pečicím papírem.
 2. Dejte do mrazáku na 2 hodiny.
 3. Od chvíle, kdy jste vložili banán do mrazáku, vyčkejte 1 hodinu.
 4. Nyní smíchejte zbylé suroviny. Med nebo javorový sirup můžete přidat, pokud jsou banány málo sladké.
 5. Směs dejte na 1 hodinu do mrazáku.
 6. Po uplynutí předepsané doby vytáhnete banány i směs. Zmrzlou směs rozkrájejte na podélné pásky.
 7. Do odšťavňovače dejte homogenizační pouzdro a nasaďte nástavec na zmrzlinu.
 8. Střídavě vhazujte banány a pásky směsi.
 9. Výslednou směs můžete nechat ještě jednou projít přístrojem.
 10. Nyní můžete zmrzlinu podávat nebo jí ještě na chvíli uložit do mrazáku.

 Povedlo se vám to?

Hoďte nám fotku své zmrzliny z odšťavňovače třeba na náš Facebook. 

Jak přežít nový školní rok?

Nový školní rok je v plném proudu a začíná blázinec. Už teď se děsíte, kolik špatných známek (nebo poznámek) dítě zase přinese a jak dlouho ho budete každý den tahat z postele? Pokud máte odšťavňovač, můžete snadno využít síly z přírody a denně dopovat sebe i dítě tekutými vitamíny. Dostatek vitamínů v těle bystří mozek, dodává energii, zahání podrážděnost… a je zkrátka základem proto, abyste těch 10 měsíců všichni přežili ve větší pohodě!

Zkuste čerstvé šťavy

Abychom vám hned nepřidělávali starosti s vymýšlením posilujících a zároveň chutných receptů (aby děti nebyly podrážděné, přeci jen jim musí šťáva chutnat), připravili jsme 3 kombinace, které vás ráno nakopnou a dodají sílu i pro zbytek dne.

Lék na ospalé ráno

Je až neuvěřitelné, jak vzpružující může být čerstvá ovocná šťáva. Využijte toho po ránu, kdy vám nebo vašemu dítěti strašně dlouho trvá, než vůbec rozlepíte oči. Po jedné sklenici tohoto mixu k snídani se budete cítit živější, lépe zvládnete ranní shon, i celý dlouhý den.

 • 2 pomeranče
 • ¼ žlutého melounu
 • ¼ ananasu
 • 1 kiwi

Uvedené množství vystačí pro cca 300-400 ml šťávy.

Mozkový akcelerátor

Čeká vaše dítě písemka? Nebo potřebujete být dneska v práci mimořádně kreativní? Vyzkoušejte koktejl, který rozpohybuje ospalé mozkové závity a je příslibem neobyčejně plodného dne.

 • 1 pomeranč
 • 1 hruška
 • 1 grep
 • 1 jablko

Uvedené množství vystačí pro cca 400 ml šťávy.

Úleva po dlouhém dni

Pro udržení celkové pohody je dobré doplnit vitamíny i večer. Stresu ve škole a v práci se vyhne jen málokdo, a jak známo, právě stres je největším žroutem vitamínových zásob. Na večer je ideální soustředit se na vitamíny skupiny B a železo. Proto nic nezkazíte, když do odšťavňovače přihodíte jakoukoli listovou zeleninu, případně hrušky.

Tenhle koktejl bude chutnat i dětem, protože mnohdy nenáviděný špenát v něm vůbec není cítit.

 • 1 hruška
 • ½ ananasu
 • 2 hrsti špenátových listů

Uvedené množství vystačí pro cca 300 ml šťávy.

Kde brát pořád inspiraci? Zapojte děti!

Je nám jasné, že se třemi recepty si celý školní rok nevystačíte. Už kvůli dětem experimentujte, míchejte do šťáv, co vás napadne a zapojte do procesu výroby šťáv i děti, budou z nich mít větší radost.

A že do dětí stejně žádné vitamíny nedostanete? Inspirujte se tipy v našem článku: I mrkvička bude chutnat. Dostaňte do dětí vitamíny pomocí šťáv

Rychlý tip: jak využít mandlové mléko?

Máte šnekový odšťavňovač? A využíváte možnost přípravy mandlového mléka? Pokud ne, stojí za to o tom pouvažovat. Mandlové mléko je plné vitamínů a minerálních látek (vitamíny B, D, E, hořčík, fosfor, vápník, draslík, zinek, železo) a řadí se mezi zásadotvorné potraviny. Můžete jej s úspěchem používat jako daleko zdravější a méně kalorickou alternativu kravského mléka.

Čím si mandlové mléko vylepšit?

Mandlové mléko se dá pít jen tak samotné, ale aby se vám hned nepřepilo, můžete si jeho konzumaci trochu zpestřit přimícháním dalších ingrediencí. Dá se přidat například:

 • vanilkový extrakt
 • med
 • skořice
 • javorový sirup
 • kokosový cukr
 • sirup z agáve
 • holandské kakao

Mandlové mléko se dá také rozmixovat s ovocem, ideální jsou borůvky, maliny, jahody, banán nebo broskev. Kdo je majitelem vertikálního odšťavňovače, bude mít práci o to jednodušší, protože se obejde bez mixéru. Při přípravě mléka stačí zavřít výpust šťávy a společně s namočenými mandlemi rovnou vhazovat i ovoce (jen ten banán je pořád lepší s mlékem rozmixovat).

A když už jsme u toho mixování, hotové mandlové mléko lze rozmixovat také s datlemi medjool (1 kus na jednu sklenici mléka) nebo kouskem vanilkového lusku.

Do čeho můžete mandlové mléko přidat?

Mandlové mléko můžete přidat do čehokoli, kam běžně dáváte kravské mléko – využijte ho při přípravě smoothie, ovesné nebo jakékoli jiné obilné kaše nebo při pečení koláče. Dokonce se dá nalít do kávy namísto smetany!

Videonávody

Nevíte, jak si připravit mandlové mléko se svým odšťavňovačem? (je jedno, že máte jiný vertikální nebo horizontální odšťavňovač, postup je pro všechny stejný). V každém případě nezapomeňte mandle předem namočit na 6 hodin.

Mandlové mléko s vertikálním odšťavňovačem

Postup při přípravě mandlového mléka uvidíte od minuty 30:33 (CZ titulky).

Mandlové mléko s horizontálním odšťavňovačem

Postup přípravy začíná v minutě 14:20 (CZ titulky).

Malý tip navíc

Kromě mandlí můžete použít prakticky jakékoli ořechy. Vyzkoušejte také lískové, kešu nebo arašídové mléko - příprava je stejná

Rychlý tip, jak se detoxikovat s červenou řepou

Unavují vás teď po Novém roce všudypřítomné návody na řádnou detoxikaci, která se často neobejde bez zásadního odlehčení jídelníčku a pití nejrůznějších „lektvarů“? Jestli se nechcete moc omezovat, ale přitom byste pro sebe rádi něco udělali, s odšťavňovačem v kuchyni máte v podstatě vyhráno.

 

Očistné účinky mají totiž naprosto všechny druhy čerstvě vylisovaných šťáv – a nejvíc ty, které byly připraveny z tmavých plodů. Čím tmavší ovoce nebo zelenina je, tím je na poli detoxikace silnější.

Královnou očisty je ale červená řepa. A protože jsou její detoxikační účinky opravdu silné, je třeba s ní zacházet spíše jako s lékem.

Pokud tedy nejste na šťávu z červené řepy zvyklí, začínejte pozvolna – denně si připravte jen 100 ml a určitě je smíchejte ideálně s mrkvovou šťávou, která musí ve směsi převládat (min. 300 ml).

Teprve později množství šťávy z červené řepy opatrně zvyšujte. Když to totiž přeženete, může se objevit očistná reakce v podobě nevolnosti, pálení kůže a točení hlavy. Pokud se ale objeví i přesto, že jste dodrželi stanovené množství, vydržte! Nepříjemné příznaky časem vymizí a byla by škoda se kvůli nim červené řepě vyhýbat.

Kromě očistných schopností vám červená řepa nabízí:

 • výrazné posílení imunity
 • silnou prevenci proti rakovině (doporučuje se i přímo při léčbě a rekonvalescenci, protože chrání tělo před poškozením způsobeným chemoterapií a radioterapií)
 • schopnost snížit krevní tlak, hlavně při užívání společně s kvalitním včelím medem
 • podporu krvetvorby
 • podporu dobrého psychického stavu, což se zvláště v zimě opravdu hodí!

Pozor! Při problémech s močovými kameny nebo metabolickými vadami je vhodné se šťávě z červené řepy raději vyhnout, případně se poradit s lékařem. Diabetici by si zas měli dopřávat jen menší množství (z důvodu velkého obsahu sacharózy).

Rychlý tip, jak na kašel

Náhle vás přepadl kašel nebo pokašláváte už delší dobu a nevíte, jak byste se z toho dostali, protože nic nezabírá? Zkuste ananas!

 

Studie ukázaly, že ananas je v boji proti kašli 5x efektivnější než léky dostupné bez lékařského předpisu a že se po jeho „užívání“ zbavíte potíží až 4,8x rychleji! Jak je to možné?

V ananasu najdete mocný enzym bromelain, který:

 • ředí hlen a usnadňuje vykašlávání
 • zmírňuje záněty a otoky sliznic
 • likviduje bakterie
 • uklidňuje podrážděný krk

Ananasová šťáva vám tak pomůže nejen při kašli, ale i při „obyčejném“ nachlazení, které je doprovázeno rýmou, ucpaným nosem a zimnicí – zmírní průběh a urychlí jeho léčbu. V ananasu najdete také spoustu vitamínu C a to je další významný pomocník v boji proti jakékoli nemoci.

Přihoďte tedy ananas do odšťavňovače společně s dalšími oblíbenými surovinami (a ideálně přidejte ještě špetku chilli, med, citron a trochu soli) nebo ho odšťavněte jen tak samotný a popíjejte každý den až do vymizení příznaků. Další podmínkou je samozřejmě řádný pitný režim a tělo v teple!

Pozor! Ananasové šťávě se raději vyhněte, pokud máte žaludeční vředy nebo jaterní a ledvinové potíže. Některé zdroje doporučují nekonzumovat ananas také během těhotenství.

Rychlý tip, jak se nadopovat energií a ještě omládnout

Sice to bude zelené, ale s našimi tipy to nebude ani trochu bolet. 

Spousta z nás se takhle v předjaří už jen plouží a toužebně očekává první hřejivé sluneční paprsky. Ale na to, abyste začali zase zářit energií, nemusíte čekat až do jarní rovnodennosti.

Řešením je odšťavňovat listovou zeleninu. Říkáte, že to nedáte? Tak čtěte! Pravidelná konzumace šťávy z listové zeleniny:

 1. výrazně zvyšuje úroveň energie
 2. nabíjí optimismem a tím pomáhá zatočit se stresem, napětím a předjarní depresí
 3. zlepšuje soustředění a zvyšuje výkonnost
 4. podporuje snadné usínání a kvalitní spánek

…a pak je také účinnou prevencí rakoviny, významně chrání proti makulární degeneraci a dalším očním chorobám, likviduje zánět v těle... a prodlužuje život! Obsahuje totiž cenné látky, které tělo potřebuje jako sůl (chlorofyl, vitamíny a celé spektrum minerálů), a hlavně čistí a odkyseluje. Příjemným bonusem je i rozjasnění pleti a vyhlazení vrásek.

Co si odšťavnit, aby se to dalo pít?

Ne každého láká popíjení nápoje v barvě žabince nebo bahna. Co s tím? Nepijte zelené šťávy samotné. Jakoukoli listovou zeleninu můžete bez problémů odšťavňovat společně s mrkví a jablkem, dobře chutná i s hruškou. Začněte pozvolna třeba takhle:

 • 1 větší mrkev
 • 2 hrušky
 • ½ citronu
 • 1 hrst polníčku

Až se přesvědčíte, že polníček není v koktejlu vůbec cítit (a to se určitě přesvědčíte!), druhý den přidejte druhou hrst, třetí den třetí – zkrátka přidávejte tak dlouho, dokud se vám šťáva bude zdát chuťově přijatelná.

Citron jako poslední záchrana

Pro první pokusy s listovkou záměrně doporučujeme polníček, protože jeho chuť je velmi jemná. Stejně nevýrazně chutná v koktejlech i špenát nebo ledový salát. Ani citron není v našem receptu náhodou – dokáže umírnit hořkost listové zeleniny a celkově s ním jakýkoli drink chutná o 100 % líp. Takže ho určitě nevynechávejte!

Jak si připravit smoothie?

Neexistuje snad univerzálnějšího, zábavnějšího, rychlejšího a zároveň zdravého jídla, než je smoothie. Nezáleží na tom, kolik vám je, čím se zabýváte, jak se stravujete a jestli sportujete nebo ne. Čerstvé revitalizující smoothie bodne každému!

 

Pokud je vám často těžko a býváte unavení už dopoledne, možná právě vy byste měli vyzkoušet smoothie místo snídaně nebo dopolední svačiny. Výhodou tohoto hustého nápoje je lehká stravitelnost, takže vám nebude hned zrána ubírat energii. Naopak vám jí ještě dodá! Nasytí vás totiž množstvím vitamínů a dalších živin, které mají prokazatelně velmi povzbuzující účinky. 

Co všechno můžu dát do smoothie?

S pomocí mixéru můžete kombinovat libovolné ovoce nebo zeleninu, jak podle receptů, tak podle svých chutí. Zkoušejte, cokoli vás napadne – prospěšné to bude vždy! Nebojte se střídat sladké a slané recepty, dejte šanci jiné listové zelenině. Fantazii a chuti se meze nekladou.

 • Oblíbeným základem smoothie bývá banán, nebo jahody či mango.
 • Když začínáte s listovou zeleninou, vyzkoušejte nejdříve druhy s méně výraznou chutí (špenát, polníček, ledový salát) a do smoothie jí přihoďte jen pár listů. Přidávat můžete později podle vlastní chuti. A pokud smícháte listy s těmi správnými (sladkými) surovinami, věřte, že je ve smoothie ani neucítíte :) Stejně přistupujte i k jiným surovinám, z jejichž chutí máte obavy.
 • Tekutou složkou smoothie je nejčastěji jogurt nebo mléko. Vegani a další příznivci zdravého životního stylu, kteří se vyhýbají mléčným výrobkům, je mohou nahradit např. sójovým, kokosovým nebo mandlovým mlékem. Dobře poslouží i čerstvé šťávy nebo prostě jen voda.
 • Ovoce a zeleninu doplňte např. o bylinky, různé koření (skořice, kurkuma, chilli), kousky zázvoru, vanilkový extrakt, chia semínka, goji, naklíčená semena, trochu ořechového másla, kousek čokolády nebo kakao. Do smoothie se dá přidat i chlorella, proteinový prášek a jiné doplňky stravy.
 • Smoothie dle chuti doslaďte medem, javorovým či agávovým sirupem nebo přidáním jedné datle medjool. Do slaných receptů zase klidně přidejte sůl a pepř.
 • Jestli vám nechybí odvaha, vyběhněte na jaře na zahradu a natrhejte si do svého smoothie mladé listy pampelišky či kopřivy viz recept: Detox podle medvěda: využijte jarní rostliny na maximumnebo si za oknem vypěstujte mladou pšenici a ječmen.
 

Recepty pro každý problém

Protože smoothie většinou obsahuje zdravé ingredience, má pochopitelně nejen preventivní, ale i léčebné účinky. Pokud tedy chcete svému tělu pomoci při uzdravovacích procesech, může se vám hodit kniha Smoothies podle nemocí, ve které najdete (nejen zelené) recepty pro konkrétní zdravotní problémy od akné po rakovinu. Následující recepty pocházejí právě odtud.

Smoothie proti rýmě

 • šálek malin (čerstvých nebo mražených)
 • šťáva z půlky citrónu
 • ½ grepu
 • ¼ červené řepy
 • kousek zázvoru (můžete nahradit hrstí černého rybízu)
 • 50 ml teplého mléka
 • 50 ml suchého červeného vína (pro děti vynechejte)

Vypijte každý den před spaním, pak se zavrtejte do postele a snažte se usnout.

Jarní antidepresivní smoothie

 • 2 zelené hrušky
 • ½ červené řepy
 • 1 lžíce medu
 • voda

Pijte až 3x denně před jídlem. Drink uklidňuje nervovou soustavu a pomáhá při rychlé unavitelnosti.

Rychlý tip, jak se zbavit zápachu z úst

Zavánějící dech je delikátní problém, o kterém je nám vesměs trapné mluvit – maximálně tak za zády toho, kdo se s ním potýká. Ještě těžší obvykle bývá se této otravné záležitosti zbavit. Vyčištění zubů pomůže jen na chvíli a žvýkačky fungují spíš jen jako dočasný zastírací manévr.

 

„Páchnoucí dech je způsoben kvašením a zahníváním odpadu potravin, které zůstaly v těle,“ píše se v knize Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy od doktora Normana Walkera. Nelze se tedy vymlouvat na špatný stav zubů, dásní a další infekce tkání – to všechno jsou totiž jen doprovodné jevy způsobené nahromaděnými odpadními látkami.

Jaké je řešení?

Podle Walkera je základem pro zmírnění tohoto problému detoxikace, díky které se odpad z těla odstraní. Potřebné očištění nám zajistí každodenní pití koktejlu z odšťavněné mrkve a špenátu v tomto osvědčeném poměru:

 • 300 g mrkve
 • 200 g špenátu

Pro dosažení znatelných výsledků byste měli pít minimálně půl litru této směsi denně po dobu několika týdnů (ideálně nalačno nebo 2 hodiny po jídle).

Mrkev a špenát nejen na zápach z úst!

Kombinace mrkve a špenátu je takovým malým svatým grálem mezi všemi ostatními recepty sestavenými doktorem Walkerem. Protože se jedná o duo se silnými očistnými účinky, můžete si během kúry všimnout, že se zmírňují nebo ustupují i vaše další zdravotní potíže. Pročištěné tělo totiž snáze nastartuje své samouzdravovací procesy.

TIP jak využít vlákninu, karbanátky zeleninové (zbytky po odšťavňování)Karbanátky

2 hrnečky nastrouhané mrkve, může být i jiná zelenina (já používám zbytky po odšťavňování) 2 plné lžíce namletých lněných semínek - zalijeme horkou vodou a necháme odstát 1,5 hrnku mouky (rýžové, špaldové, krupičky atd.) 2 malé cibule, chilli, zázvor, česnek, sojová omáčka, sezamová semínka, citron nebo česnek, majoránka, petržel, sojová omáčka, oregano, bazalka                              Jsou možné různé variace.

Postup: 

Do velké mísy dáme zeleninu, nakrájíme cibulku nadrobno a přidáme do mísy. Zasypeme moukou a do ředíme vodou nebo rostlinným mlékem dle potřeby, aby vznikla hustější kaše. Přidáme semínka a všechny ostatní přísady dle vašeho výběru. Kouzlo je v dochucení, směs ochutnejte a přidejte podle jednoho z tipů z okýnka ingrediencí.

Dáme na pečící papír do vyhřáté trouby asi na 160 stupňů a pečeme asi 20 minut. Doporučuji nejdříve dát na zkoušku pouze 2 karbanátky a uvidíte, zda je konzistence oka a dobře se peče.

Ingredience : lněné semínko, mrkev, řepa     Všechny recepty ze zbytků  po odšťavňování

Recepty nejen Eujuicer